کدخبر:1111/13970905

5 آذر 1397

با همکاری آکادمی علوم چین:
احداث نخستین ایستگاه تحقیقات اقلیمی اکولوژیکی بین المللی کشور دردانشگاه صنعتی اصفهان
با احداث نخستین ایستگاه تحقیقاتی اکوسیستم های بیابان در دانشگاه صنعتی اصفهان، جمهوری اسلامی ایران نیز به شبکه مطالعات اقلیمی اکولوژی خاورمیانه، آسیای مرکزی، چین و قاره آفریقا متصل گردید.

مسئول راه اندازی این ایستگاه تحقیقاتی با اعلام خبر فوق گفت: ایستگاه تحقیقاتی ایجاد شده در شمال شرقی اراضی دانشگاه صنعتی اصفهان با نام مخفف دفسی (DEFSI)، حاصل همکاری مستمر بین دانشکده مهندسی منابع طبیعی و دفتر همکاری های علمی و بین المللی این دانشگاه و مؤسسه اکولوژی و جغرافیای شینجیانگ آکادمی علوم کشور چین می باشد.

دکتر رضا جعفری افزود: همکاری با این مؤسسه بین المللی از سال 2016 آغاز و پس از برگزاری همایش بین الملی سامانه های اطلاعات جغرافیایی جاده ابریشم در سال 2017 توسط دانشکده مهندسی منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان، ارتباطات علمی دوجانبه تقویت شد تا در نهایت به عقد قرارداد احداث این ایستگاه به عنوان یکی از مدرن ترین ایستگاه های پایش اقلیمی اکولوژیکی در کشور منتهی گردید.

وی احداث دو ایستگاه دیگر تحقیقات اقلیمی اکولوژیکی در دانشگاه گیلان و دانشگاه شیراز را از دیگر دستاوردهای پیگیری ها و ارتباطات بین المللی دانشگاه صنعتی اصفهان در این حوزه بیان کرد و ادامه داد: این سه ایستگاه با توجه به سه اقلیم متفاوت ایران در نقاط مختلف احداث و وظیفه هماهنگی روابط بین المللی آن ها بر عهده دانشگاه صنعتی اصفهان خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: مؤسسه اکولوژی و جغرافیای شینجیانگ آکادمی علوم کشور چین با تأسیس این نوع ایستگاه ها در قاره های مختلف ضمن جمع آوری اطلاعات اقلیمی و اکولوژیکی به منظور مطالعات مختلف، از این داده ها در طرح های کلان بین المللی بهره برداری می نماید.

جعفری با اشاره به نحوه عملکرد این ایستگاه تحقیقاتی بین المللی، ادامه داد: قرار است ایستگاه دفسی (DEFSI) بصورت خودکار به اندازه گیری مؤلفه های مختلف اقلیمی و اکولوژیکی از جمله تابش فعال فتوسنتزی، اندازه گیری تبادلات گازی مانند دی اکسید کربن، ماوراء بنفش، تشعشعات ورودی و خروجی خورشید، جریان گرمای خاک و رطوبت هوا و خاک و غیره بپردازد.

مدیرایستگاه تحقیقاتی اکوسیستم های بیابان دانشگاه صنعتی اصفهان با تأکید بر مزایای متعدد احداث این ایستگاه، افزود: عضویت در شبکه ارزیابی اکولوژیک منطقه آسیا(آسیای دور، مرکزی و خاورمیانه) وآفریقا که کشورهایی از جمله چین، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان و برخی کشورهای افریقایی شامل آن هستند و نیزه بهره برداری از داده های این ایستگاه ها در فعالیت های مختلف آموزشی پژوهشی از جمله این مزایا است.

وی مشارکت در طرح های کلان بین المللی در آینده به ویژه موضوعات حول احیای جاده ابریشم، تعریف طرح های بین المللی کلان با کشورهای منطقه آسیا- آفریقا و سازمان های بین المللی مرتبط با این شبکه، مرجع قرار گرفتن دانشگاه صنعتی اصفهان در مطالعات مختلف تغییرات اقلیمی اکولوژیکی و رفرنس دهی به این دانشگاه در منابع علمی داخلی و بین المللی با توجه به داده های ایستگاه ایجاد شده در این دانشگاه را از دیگر مزایای احداث ایستگاه دفسی در دانشگاه صنعتی اصفهان بیان کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان، عضویت این دانشگاه در شبکه های اقلیم شناسی داخلی و بین المللی، جمع آوری داده های اقلیمی اکولوژیکی بعنوان شاخص ایران مرکزی، ایجاد امکان فعالیت های آموزشی و پژوهشی برای محققان و فراهم شدن امکان تبادل استاد و دانشجو بین کشورهای مختلف قاره آسیا را از دیگر دستاوردهای احداث نخستین ایستگاه تحقیقات اقلیمی اکولوژیکی بین المللی کشور دردانشگاه صنعتی اصفهان بیان کرد.

جعفری درپایان تصریح کرد: انجام این طرح با همکاری نزدیک مؤسسه اکولوژی و جغرافیای شینجیانگ آکادمی علوم کشور چین، یکی از مهم ترین طرح های کلان بین المللی است که در این حوزه به انجام رسیده و آئین افتتاحیه رسمی آن در بهار سال 1398 و در گردهمایی با حضور طرف های چینی و نیز مسئولین دیگر ایستگاه های بین المللی در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار خواهد شد.

Filtered HTML

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.