کدخبر:1054/13970910

10 آذر 1397

با انجام یک فعالیت پژوهشی 5 ساله:
طراحی و تولید لباس ضد سلولیت برای نخستین باردردانشگاه صنعتی اصفهان
محققان دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار لباس ضدسلولیت فشارنده با اثر میکروماساژ و قابلیت شارژ مجدد را طراحی و تولید کردند.

عضوگروه پژوهشی این طرح با اعلام خبر فوق گفت: منسوجات آرایشی بهداشتی دسته جدیدی از منسوجات با مواد فعال هستند که روشی نوین و مناسب برای استفاده از محصولات آرایشی در زندگی مدرن و پر مشغله امروزی را ارائه می­کنند.

دکتر اکبر خدامی افزود: این منسوجات عملکردی مشابه باکرم­های آرایشی یا لوسین­های مورد استفاده در زندگی روزانه را دارند و با توجه به این که قسمت زیادی از بدن را در طول روز و به مدت طولانی می­پوشانند، این امر فرصتی مناسب برای انتقال راحت مواد با ویژگی­های مراقبت از پوست با بهره گیری از کالای نساجی را فراهم نموده است.

وی اضافه کرد: علاوه براین، به دلیل تماس مستقیم منسوجات با پوست، انواع مواد فعال با ویژگی های مراقبت از پوست از جمله مواد ضد سلولیت و چاقی را می­توان به کالای نساجی منتقل نموده تا این مواد در حین تماس با بدن از لباس آزاد شده و بطور مستقیم جذب پوست شوند.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که تاکنون لباس های لاغری و ضد­سلولیت در کشورتولید نشده است، تصریح کرد: این گروه فناور برای نخستین بار اقدام به تولید شلوارک ضدسلولیت و چاقی نموده است.

خدامی افزود: استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی حاوی مواد چربی سوز که عموماً به صورت کرم، ژل، لوسیون و روغن های لاغری عرضه می شوند، از روش های مبارزه با چاقی و سلولیت است که بهره گیری مداوم از آن ها مستلزم صرف وقت و هزینه زیاد می­باشد.

وی با اشاره به اثرگذاری کوتاه مدت کرم­های آرایشی یا لوسین­ها و از بین رفتن اثر مراقبت از پوست آن ها پس از زمانی کوتاه، بیان کرد: منسوجات تولید شده برای این منظور به عنوان پوست دوم انسان عمل کرده و با تماس طولانی مدت با بدن و رهایش مداوم و تدریجی مقادیر اندکی از ماده فعال بکار رفته، ضمن افزایش اثر مراقبت از پوست، با عملکردی بسیار مؤثرتر از شیوه یک مرحله ای استفاده از این مواد، مشکل چاقی و بروز سلولیت را برطرف می­کند.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان به تولید این محصول برای نخستین بار در کشور اشاره کرد و ادامه داد: نمونه های خارجی این محصول برگرفته از فناوری میکروکپسول­های حاوی مواد شیمیایی و دارای عوارض جانبی است که به دلیل عمر محدود آن، پس از یک دوره استفاده اثر خود را از دست خواهد داد در حالی که محصول تولیدی توسط این گروه فناور، امکان شارژ مجدد مواد و استفاده مکرر از لباس پس از رهایش کامل مواد را فراهم می نماید.

خدامی بیان کرد: در محصول تولیدی این گروه فناورابتدا یک سیستم رهایش کنترل شده و تدریجی روی پارچه اعمال و پس از آن مواد فعال چربی سوز طبیعی در این سیستم بارگذاری و به این ترتیب یک لباس ضد سلولیت حاوی مواد فعال چربی­سوز تهیه شد که مواد فعال تنها با پوشیدن و در اثر اصطکاک حاصل از برقراری تماس با بدن، از سیستم رهایش آزاد شده، به پوست نفوذ می­کند و اثرات لاغری و ضد سلولیت را حاصل می­نماید.

وی با اشاره به حذف مواد شیمیایی در تولید این محصول، بیان کرد: به دلیل سازگاری الیاف طبیعی مثل پنبه یا پنبه، لاکرا با پوست و نیز خاصیت کشسانی آن ها، این شلوارک با استفاده از این الیاف تولید و قسمت داخلی آن نیز به گونه ای طراحی شده که نوع بافت اثر میکرو­ماساژ داشته و با محکم نگه داشتن اندام تحت پوشش، ضمن تسهیل چربی سوزی، ظاهری متناسب را ارائه نماید.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: شلوارک ضدچاقی فشارنده به گونه ای طراحی شده است که با حرکات طبیعی بدن انسان و نسبت به شرایطی چون pH و دمای بدن، ماده فعال مورد نظر را از لباس جدا کرده و به پوست منتقل می نماید.

خدامی در پایان اضافه کرد: این البسه­ی لاغری می­تواند به صورت شلوارک، شلوار، گن­های شکمی، گن­های سرتاسری (از نوک پا تا شانه­ها، از زانو تا زیر سینه، از زانو تا شانه­ها)، در هشت اندازه  و رنگ مختلف تولید و به بازار عرضه شود.

گفتنی است: دانش فنی و تولید انبوه منسوجات آرایشی بهداشتی در کشور و نیز لباس لاغرکننده و ضد سلولیت با اثر میکروماساژ و قابلت شارژمجدد حاصل فعالیت پژوهشی مشترک میان آقایان دکتر اکبر خدامی دانشیار دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان و دکترمجید راستی اردکانی فوق تخصص جراحی پلاستیک به همراه چهار محقق دیگر این گروه پژوهشی است.

Filtered HTML

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.