کدخبر:1622/13970918

18 آذر 1397

در نشست هم اندیشی در دانشگاه صنعتی اصفهان:
طرح مدیریت یکپارچه منابع آب رودخانه زاینده رود با همکاری علمی محققان ایران وآلمان+گزارش تلويزيوني
نشست هم‌اندیشی طرح مدیریت یکپارچه منابع آب رودخانه زاینده رود، صبح امروز و با حضور مسئولین دانشگاه صنعتي اصفهان، پژوهشگران و مسئولان وزارت علوم و تحقيقات آلمان، مسئولين وزارت نيرو، حوزه آب استان اصفهان، در اين دانشگاه آغاز به كار كرد.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در اين مراسم، با ابراز خرسندي از ميزباني این نشست هم‌اندیشی با موضوع مهم آب در اين دانشگاه، گفت: آب موضوعي است که علاوه بر متخصصان، مردم عادی نیز با مشکلات و معضلات آن کاملاً آشنا هستند و یکی از اولویت‌های جدی کشوربه شمار می رود.

دکتر سیدمحمود مدرس هاشمی، با اشاره به قرار گرفتن كشور ايران در یک منطقه خشک و نیمه‌خشک، ادامه داد: از هزاران سال پیش تاکنون موضوع آب بسیار برای ما ارزشمند بوده و در فرهنگ ملي و ديني ما از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وي با تأكيد بر نقش قنوات به عنوان یکی از محورهای توسعه کشاورزی در ايران، افزود: در کشور ما قنات هايي وجود دارد که با عمق بیش از 300 متر از هزاران سال پیش تاکنون قابل استفاده است و اين نشان دهنده توجه نیاکان ما به بهره‌برداری بهینه از آب مي باشد.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، افزایش جمعیت، نیاز روزافزون به استفاده از آب، ایجاد صنایع آب بر و مدرنیته را موجب جدی‌تر و حادتر مشکلات در حوزه آب دانست و تصریح کرد: خشک‌سالی‌های اخیر در فلات مرکزی ایران، برداشت هاي بي حساب و بارگذاری بیش از توان اکولوژیکی، باعث بروز مشکلاتی در استفاده از آب زاینده‌رود شده است.

مدرس هاشمی، با اشاره به اين موضوع که ما امروز در استفاده از آب و تأمین آب با کمیت و کیفیت لازم دچار مشکل هستیم، تأكيد كرد: باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که ما امانت‌دار این امانت بزرگ برای نسل‌های آینده نيز هستيم و اين كار را در مدیریت منابع آب بسیار دشوارتر و پیچیده‌تر می‌کند.

وي تنها راه‌حل این مشکل را مدیریت یکپارچه، جامع‌نگر و علمی به موضوع آب زاینده‌رود عنوان كرد و افزود: خوشبختانه در پروژه‌ای که از سال‌های گذشته با همکاری محققان ایرانی و آلمانی انجام شده، مدیریت یکپارچه حوزه آبریز زاینده‌رود به طور درست و صحیح مدنظر این پروژه قرار گرفته است.

رییس هیات آلمانی پروژه مدیریت یکپارچه منابع آب زاینده رود نیز در این آئین با تأكيد بر ورود سیاستگذاران به موضوع زاينده رود، گفت: در طول هشت سال گذشته بر روی سه حوزه آشنایی با بستر رودخانه، جمع آوری اطلاعات و گردآوری ایده ها و تفکرات با کارشنان ایرانی كار كرديم.

دکتر شهروز مهاجری با ابراز خرسندي از اعتماد دو جانبه متخصصان ایرانی و آلمانی، گفت: مرزهای موجود بین کشورها در این پروژه مطرح نیست و به عنوان تیم آلمانی به دنبال منافع شخصی در این طرح نیستيم، چرا كه این پروژه متعلق به رودخانه زاینده رود است.

وي با اشاره به ورود ابزارآلات و استراتژی های مجموعه در این طرح، افزود: زمانی که با این ایده پروژه را آغاز کردم قول دادم، مدلی بیطرف را پیاده سازی و از تیم خلاق آلمانی برای پیشبرد این طرح استفاده نمايم.

رییس هیات آلمانی پروژه مدیریت یکپارچه منابع آب زاینده رود، توسعه یکپارچه در حوزه اقتصادی، منابع مرتبط و زمین های کشاورزی حاشیه زاینده رود را از جمله اهداف این طرح برشمرد و گفت: حوزه اقتصادی، زیست محیطی، رفاه و تعامل و نیز در نظر گرفتن اکوسیستم ها از دیگر موضوعات مورد بحث این طرح است.

مهاجري با اشاره به طراحی ابزارآلاتی در چارچوب این پروژه با متخصصان ایرانی در اصفهان و چهارمحال و بختیاری، افزود: در ارتباط با مانیتورینگ کیفیت آب در زاینده رود تحقیقاتی انجام شده تا طرح یکپارچه منابع زاینده رود به ثمر بنشیند.

وی مشارکت و در نظر گرفتن ظرفیت ها و همکاری را لازمه حل معضلات آبی عنوان كرد و تصریح کرد: استفاده از فناوری های نوین آلمان و آزمایش آن ها در ایران و آماده سازی نیروها با استفاده از موقعیت های دستگاه ها در دستور کار قرار دارد.

مهاجری، طرح بازسازی کانال های فاضلاب اصفهان را یکی از پروژه های پایلوت بيان كرد و افزود: تلاش می کنیم تا با انتقال سنسورهای حساس و فناوری جدید، فرآیندها را بهینه سازی و در بهره برداری از انرژی صرفه جویی کنیم.

پروژه مدیریت یکپارچه منابع آب رودخانه زاینده رود توسط محققان آلمانی، با حمایت وزارت علوم آلمان و وزارت نیرو ایران و با همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان و مشارکت شرکت آب منطقه ای اصفهان طی 8 سال به انجام رسیده و اینک فاز دوم آن به اتمام رسیده است. 

گفتنی است: نشست هم اندیشی پروژه مدیریت یکپارچه منابع آب رودخانه زاینده رود با همکاری پژوهشکده آب و فاضلاب دانشگاه صنعتی اصفهان و شرکت آب منطقه ای اصفهان تا فردا 19 آذرماه در دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه دارد.

گزارش تلويزيوني

گزارش ويدئويي

گزارش تصويري

Filtered HTML

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.